Rodziny Ofiar
02 maja 2023

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej o. Marianowi Żelazkowi

25 maja b.r. o godzinie 12:00 w KZ Dachau (Niemcy) - po długich przygotowaniach - odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy ojca Mariana Żelazka.

Ojciec Marian Żelazek - urodzony w Palędziu, w Gminie Dopiewo - wstąpił do Seminarium Ojców Werbistów w Chludowie, w Gminie Suchy Las. Gdy wybuchła II wojna światowa, został aresztowany przez niemiecką tajną policję (gestapo). Był więźniem Fortu VII, a następnie KZ Gusen i KZ Dachau. Postanowił, że jeśli uda mu się "przeżyć to piekło", to całe życie poświęci najbardziej potrzebującym. Po wojnie trafił do Indii i tam pracował wśród trędowatych służąc im z wielkim oddaniem. Wybudował dla nich szpital, szkołę, zadbał o ich godność i powrót do normalnego życia. Przeżył z nimi w ten sposób ponad 50 lat. W Indiach był powszechnie szanowny i uznany za człowieka wielkiej klasy. Za swoje dokonania został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Dzieła ojca Mariana Żelazka podkreślają, jak wielką stratą dla ludzkości było wymordowanie przez Niemców elity narodów, w tym największej liczby Polaków, w tym duchownych.

Tablica będzie informowała zwiedzających w języku polskim i w języku angielskim o wielkim Polaku, który zwykł mawiać: "Nie jest trudno być dobrym, trzeba tylko chcieć". Te słowa również zostały wyryte w podstawie tablicy.

Tablica została przygotowana z inicjatywy i w całości sumptem Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, przy współpracy z Polską Prowincją Misjonarzy Werbistów oraz oddziałem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Wykonanie tablicy sfinansował Konsulat Generalny RP w Monachium.