18 października 2022

Nasi Bliscy żyją tak długo, jak długo o Nich pamiętamy...

1 października 2022 roku odbyły się uroczystości pamięci Ofiar „Akcji T4” w Zamku Śmierci Hartheim w Austrii. W Zamku perfidnie odbierano życie ludziom, którzy byli „zaklasyfikowanymi” więźniami niemiecko-austriackiego systemu obozowego Mauthausen-Gusen oraz niemieckich obozów koncentracyjnych Dachau, Buchenwald, Ravensbrück i in. oraz robotnikami przymusowymi – jako „istoty niewarte życia”.

W zamku zginęło około trzydzieści tysięcy niewinnych Ofiar, w tym około dwa tysiące Polaków – naszych Drogich Bliskich.

Nasze stowarzyszenie otrzymało zaproszenie od dyrekcji Zamku Hartheim na uroczystości, w których udział wzięło wiele delegacji. W tym dniu nie mogło zabraknąć Rodzin Polskich Ofiar, dlatego mimo wielu przeciwności, udaliśmy się do Austrii skromną reprezentacją, by zapalić Światełko Pamięci i tym samym przypomnieć, że wśród Ofiar byli także Polacy.

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować naszym donatorom, ponieważ jako organizacja non-profit dysponujemy niewielkim budżetem a koszty wyjazdu to dla nas bardzo duże obciążenie. Wyjazd wsparł Dyrektor oddziału IPN w Poznaniu, firma POLCAR i niektórzy nasi członkowie.

Wyjazd Pamięci odbył się w dniach 29 września - 2 października br.

Oto krótka relacja.