24 kwietnia 2023

Krzyże w Harmężach

Prezentujemy treść wniosku, który wysłaliśmy do Ojców Klasztoru Franciszkanów i Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

Wniosek dotyczy Krzyży Oświęcimskich, jakie stawiane były po wojnie przez Polaków na Żwirowisku w Auschwitz (teren byłego „Karmelu” – Klasztor Karmelitanek).

Historię Krzyży Oświęcimskich zacząć należy od cytatu:
„W doświadczeniu europejskich Żydów chrześcijaństwo przygotowało grunt pod Zagładę.
Ten krzyż w Auschwitz to w naszych oczach znak prześladowców; nie ofiar.
Wzniesienie go na cmentarzu żydowskich ofiar chrześcijańskiej Europy nas znieważa.”

- Dawid Warszawski, dn. 21.04.1998 r. a właściwie Konstanty Julian Gebert, publicysta Gazety Wyborczej w latach 1989-2022.

Decyzja o wywiezieniu 303 krzyży zapadła dnia 27 maja 1999 roku.

Podjęli ją: premier Jerzy Buzek, wicepremier Janusz Tomaszewski, Piotr Stachańczyk, szef Kancelarii Premiera Jerzy Widzyk oraz z-ca KGP Ireneusz Wachowski - w porozumieniu z ks. Tadeuszem Rakoczym, biskupem bielsko-żywieckim.

W nocy z 28 na 29 maja 1999 roku na Żwirowisko przyjechało 150 żołnierzy z Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych.
Około godziny 04:00 zaczęli wynosić krzyże i układać je na ciężarówkach. Przewieziono je na plac obok klasztoru Franciszkanów w Harmężach.
Na miejscu pozostał tylko Krzyż Papieski.

Naczelny rabin RP Pinchas Menachem Joskowicz w kwietniu 1998 roku powiedział:
„Żydzi nie mogą modlić się do Boga, kiedy ktoś im przeszkadza. Krzyż nam w tym przeszkadza. Kiedy chcę się modlić, a przede mną jest krzyż, wówczas nie mogę się modlić.”

Wniosek otrzymali również:

Krzyże odnaleźliśmy w opłakanym stanie w Harmężach i nie mogliśmy tej sprawy tak pozostawić.

Treść wniosku:

Wspomnienie Pana Władysława A. Terleckiego.

Na koniec prezentujemy zdjęcie Krzyży, które stały na Żwirowisku w Auschwitz I oraz zdjęcie Żwirowiska po usunięciu Krzyży (zdjęcia pochodzą z Twittera - autor nieznany).